امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که بخش اعظمی از اجناس فروشگاه های لوازم التحریر شامل کتاب‌ها که انواع مختلفی دارند و دفترها و پلنرهای برنامه ریزی و دیگر اجناسی هست که ماده اولیه و تشکیل دهنده اصلی در همه آنها کاغذ است از این حیث لازم دیدم مقاله ای رو در همین زمینه یعنی کاغذ برای شما آماده کنم در این مقاله علاوه بر ذکر تاریخچه کاغذ ما قصد داریم کاغذهای اولیه با ذکر نام و همچنین کشور پدید آورنده اولین کاغذ و همچنین کاغذ در انواع مختلف آنرو خدمت شما معرفی کنیم.

کاغَذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی یا بعضی گیاهان مثل بامبو و… ساخته شود و به کار نوشتن یا کشیدن یا ساختن شی ء سه بعدی آید و در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به‌طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک مادهٔ فشرده را می‌دهد که در ابعاد و اوزان مختلف به دست می‌آید.

این تعریفی هست که ویکی‌پدیا از کاغذ به ما گفته.

اما کاغذ رو چه کشوری اول بار کشف کرد؟

کاغذ در طول قرن‌های گذشته سهم عظیمی در رشد جامعه بشری ایفا کرد و باعث شد تا دسترسی مردم به دانش افزایش یابد و جامعه‌های امروزی و این سطح از پیشرفت شکل بگیرد. مادهٔ ارزانی که در دسترس اکثریت افراد است، قیمت ارزانی دارد، ساخت و نگهداری آن آسان است. در واقع کاغذ آینه تکامل جامعه بشری در طول قرن‌ها بوده است: از انتشار دانش علمی و فلسفی تا گسترش آموزش و ایجاد نوعی آگاهی سیاسی و تاریخی که باعث تولد دولت ملی مدرن شد. اگر نگاه دقیقی به سال‌های پیشرفت فناوری و ظهور علوم جدید داشته باشیم، متوجه اهمیت اختراع کاغذ می‌شویم. اختراعی که در کمتر از 2000 سال باعث رشدی عظیم شد.

شاید از قبل می‌دانستید که چین کاغذ را اختراع کرد. منابع تاریخی اختراع کاغذ را به کای لون (Cai Lun)، یکی از مقامات دربار امپراطوری چین نسبت می‌دهند که در سال 105 پس از میلاد، شروع به تولید ورق‌های کاغذ از تکه‌های پارچه‌های کهنه، پوست درختان و تورهای ماهیگیری کرد. چینی‌ها قرن‌ها با حسادت از راز کاغذسازی محافظت می‌کردند تا اینکه در قرن ششم، اختراع آنها توسط راهب بودایی دام جینگ به ژاپن آورده شد. ژاپنی‌ها بلافاصله تکنیک‌های کاغذ سازی را آموختند و شروع به استفاده از خمیر حاصل از پوست درخت توت کردند تا خودشان این ماده گران‌بها را تولید کنند.

این مختصری از تاریخچه ساخت ابتدایی کاغذ بود اما باید بدانیم اروپا بود که با انقلاب صنعتی کاغذ رو به شکل امروز در آورد و تحول عظیم رو شکل داد.

اولین کاغذ اسمش پاپیروس بود.

خوب همونطور که گفته شد کاغذ رو چینی ها اختراع کردند و اولین کاغذها از درخت توت ساخته‌شدن و تا مدتها چینی ها این اختراع رو برای خودشون نگهداشتن و علم تولید آن رو در اختیار هیچ کشور دیگری نذاشتن بعد از چین ژاپن دومین کشوری بود که راه تولید کاغذ رو یافت و بعد از آن کشورهای دیگر هم هر یک به نوبه خود به علم ساخت کاغذ رسیدند اما کاغذ به شکل امروزیش رو اروپایی ها به وجود آوردند.

برای ساخت کاغذ لازم است ابتدا خمیر کاغذ تهیه شود و سپس آن خمیر به شکل کاغذ در بیاید خمیر کاغذ بیشتر از چوب سوزنی برگان ساخته می‌شود چرا که الیاف طولانی تری نسبت به دیگر درختان دارند. 

خوب برای اینکه این مقاله از حوصله شما خارج نباشد به منظور کوتاه کردن کلام مقاله رو همینجا تمام میکنیم اما بازهم مقاله هایی در باب کاغذ در آینده خواهیم داشت.