آیا پیدا بودن رد نوشته از صفحه پشت ارتباطی به نوع خودکار یا روان نویس داره یا خیر؟! به عنوان یه فروشنده لوازم التحریر مدام با این گفته مواجه میشیم که روان نویس یا خودکاری میخوایم که وقتی باهاش می‌نویسیم از صفحه پشت رد خودکار یا روان نویس مشخص نشه  و ما مدام در پاسخ به این موضوع جواب مشابهی میدیم و اونم اینه که این موضوع ارتباط چندانی به خودکار یا روان نویس نداره بلکه بخاطر گراماژ کاغذ استفاده شده در دفتر هست. در واقع باید گفت اگر شما در زیبایی دفتر خودتون حساسیت دارید سعی کنید موقع خرید به گراماژ کاغذ دفتری که خریداری میکنید دقت کنید که حتما کاغذ استفاده شده 80 گرمی یا لااقل اگر 70 گرمی هست 70 گرم واقعی باشه در غیر این صورت احتمال هویدا بودن رد خودکار از پشت برگ نوشته شده زیاد خواهد بود. معمولا از بعد بالا رفتن قیمت‌های کاغذ در کشور اغلب تولیدی های کشور بخاطر نگه داشتن قیمتهاشون در سطح رقابتی متاسفانه رو آوردن به استفاده از کاغذهایی با گراماژ پایین مثل 60 یا 50 گرم که اصلا در سطح استاندارد مورد نیاز دفاتر  نیستند. جالبه که بدونید در اکثر کشورهای توسعه یافته یا درحال توسعه حداقل گراماژ کاغذ مورد استفاده در دفاتر 70 گرم واقعی هست و در کشور ماهم به همین شکل بود تا اینکه قیمت کاغذ به شکل بی سابقه ای بالا رفت و به تبع اون قیمت مشتقات اون هم افزایش بی سابقه ای داشت و شرکت‌ها برای نگهداشتن قیمتهاشون رو آوردن به تولید با کاغذ نامرغوب و گرم پایین که این موضوع  اغلب باعث انتقاد مشتریها شده. از من می‌پرسید در موقع خرید خیلی روی قیمت حساس نشید چون هر گرونی بی دلیل نیست و هیچ ارزونی هم بی علت نیست. شرکت‌های نامی در زمینه دفتر سازی هیچگاه نام تجاری که سالها براش زحمت کشیدند رو با استفاده کاغذ نامرغوب بی اعتبار نمی‌کنند و همین معیار مناسبی هست برای سنجش کیفیت که در زمان خرید به برند دفتری که خریداری میکنید دقت کنید. همچنین خیلی از شرکت‌هایی که نام تجاری خود رو در سطح بالایی ارتقاع داده اند اغلب برای نمایش کیفیت خود مشخصات کالای تولیدی خود رو در پشت محصول درج می‌کنند که یکی از این مشخصات گراماژ کاغذ استفاده شده در محصول هست که شما میتونید موقع خرید پشت دفتر رو نگاه کنید و ببینید جلوی گرم چه عددی نوشته شده که مثلا برای نمونه کلیه دفاتر شرکت پاپکو گرم دفتر هاشون رو روی پشت جلد مشخص کردند.

يه نکته دیگه که لازم به ذکر هست اینه که امروزه متاسفانه حتی شرکت‌های قدر و نامی هم به ناچار برای اینکه قیمتهاشون کلا از حالت رقابتی خارج نشه بیشترین گرم رو دیگه 70 در نظر میگیرن و نه 80 چون در غیر اینصورت دیگر از توان خرید شاید 70 درصد جامعه اون محصول خارج میشد.

بنابراین اگر این مقاله 8 سال پیش نوشته می‌شد به شما میگفتم به پشت جلد دفترهای دلخواهتون نگاه بندازید و اگر جلوی گرم کاغذ نوشته شده بود 80 اونو بخرید ولی امروز که این مقاله نوشته شده با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور دفتری که در اون کاغذ 70 گرمی واقعی هم استفاده شده باشه دفتر عالی و باکیفیت محسوب میشه.

پس اگر میخواید روان نویس یا خودکاری که خریداری میکنید ردش از پشت برگ نمایان نباشه پس دفتر خوب و با کیفیت خریداری و تهیه کنید که این موضوع در ارتباط با کاغذ هست و نه خودکار. البته نمی‌توان نقش خودکار و روان نویس رو کلا انکار کرد بلکه تنها 20 درصد می‌توان تاثیر برای آن متصور شد.